Brazil

CSFD 81 %
Drama / Fantasy / Sci-Fi
Velká Británie, 1985, 131 minut

Přehraj.to

159444652_672c11Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellovým románem 1984.
Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné.
Černá komedie „Brazil“ je po „Žvahlavovi“ (1977) a „Lupičích času“ (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama.
Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení.
Snímek, inspirovaný Orwellovým románem 1984 (pracovní titul byl „1984 a 1/2″), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy.
Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace).Režie: Terry Gilliam

Scénář: Terry Gilliam, Tom Stoppard, Charles McKeown

Herci: Jonathan Pryce, Robert De Niro, Katherine Helmond, Ian Holm, Bob Hoskins, Michael Palin, Ian Richardson, Peter Vaughan, Kim Greist, Jim Broadbent, Terence Bayler, Gorden Kaye, Howard Lew Lewis, Terry Gilliam, Nigel Planer, David Gant, Roger Ashton-Griffiths, Sue Hodge, Patrick Connor, Derrick O'Connor, Sheila Reid, Simon Jones, Don Henderson, Brian Miller, Bill Wallis, Derek Deadman, Antony Brown, Ann Way, Barbara Hicks, John Grillo, Sergio Kato, Harold Innocent

Vyhledat "Brazil" na:
     
* Tyto odkazy vedou pouze na vyhledávání vybraných serverů, neneseme tedy žádnou odpovědnost za jejich obsah.