Dařbuján a Pandrhola

CSFD 82 %
Pohádka / Komedie
Československo, 1959, 80 minut

Přehraj.to

2959_0abef7Hrdinou je chudý havíř Kuba Dařbuján, který se stará o svou Markýtku a jedenáct dětí. Není divu, že se jen málokdy nají dosyta. A to jim vrána právě nese další. Když se narodí, vydá se mu Kuba hledat kmotra. Odmítne stařečka (Pánaboha) protože je dobrý jen k bohatým, myslivce (čerta), rád však přijme nabídku sekáče (Smrti), který jediný je stejně spravedlivý ke všem bez rozdílu. Smrťák mu nabídne úmluvu. Kuba se stane doktorem. Pokud bude stát Smrťák u nohou postele může pacienta uzdravit, pokud u hlavy, není již nemocnému pomoci. Kuba souhlasí a hned druhý den se dá do léčení.

Nakonec po dlouhém zdráhání pomůže i bohatému a lakomému sládkovi Pandrholovi, přestože tím poruší danou úmluvu. Pandrhola navíc nechá Smrťáka zatlouct do velkého sudu, aby se jej zbavil jednou provždy. Od té chvíle však nikdo a nic nemůže zemřít. Ani člověk, ani zvíře. A to je věru nepříjemné.


Režie: Martin Frič

Scénář: Jan Drda, Martin Frič

Herci: Jiří Sovák, Rudolf Hrušínský, Běla Jurdová, Pavla Maršálková, Václav Lohniský, Bohuš Záhorský, Otakar Brousek st., Stanislav Neumann, Josef Hlinomaz, Ilona Kubásková, Alena Kreuzmannová, Ota Motyčka, Milka Balek-Brodská, Václav Trégl, Růžena Štěpánová, Karel Fiala, Bohumil Švarc st., Květa Fialová, Oldřich Dědek, Eman Fiala, Bedřich Bozděch, Jaroslav Moučka, Viola Zinková, Irena Juřičková, Marie Kautská, Blažena Slavíčková, Jiřina Bílá, Jarmila Kurandová, Josef Příhoda, Vladimír Menšík, Vladimír Hrubý, Věra Ferbasová, Magda Maděrová, Alois Dvorský, Vladimír Klemens, Josef Čermák, Michael Dáňa, Miloš Vavruška, Hana Talpová, Josefa Pechlátová, Vítězslav Černý, Ladislav Gzela, Josef Langmiler, Oleg Reif, František Miroslav Doubrava, Josef Steigl, Jan Stanislav Kolár, Věra Váchová, Václav Švec, Jan Bobek

Vyhledat "Dařbuján a Pandrhola" na:
     
* Tyto odkazy vedou pouze na vyhledávání vybraných serverů, neneseme tedy žádnou odpovědnost za jejich obsah.