Lidé z maringotek

CSFD 76 %
Drama
Československo, 1966, 87 minut

Přehraj.to

40284_738c80Český širokoúhlý film o těžkém životě ukrytém pod falešným cirkusovým pozlátkem vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné povídkové sbírky Eduarda Basse, doplněné o některé motivy jeho slavného románu Cirkus Humberto, které do podoby uceleného příběhu mistrně spojil scénárista Antonín Máša a slavný Martin Frič (Císařův pekař, Král králů, Pytlákova schovanka), který byl současně také režisérem filmu.

Hořký příběh o lidech kolem cirkusu a nešťastné lásce mladého akrobata. Hlavní postavou příběhu je mladý jezdec-akrobat cirkusu National Vincek Bonžur, který se zamiloval do krasojezdkyně Niny Gruzie, což se ovšem vůbec nelíbí jejímu otci Lotyšovi, jenž má s dívkou zcela jiné plány. Dřív než se spor vyhrotí natolik, aby podle starého klauna skončil Vincek s kudlou v zádech a Lotyš v base, zasáhne osud a mladý akrobat je povolán na vojnu, kde slouží u dragounů. Když odslouží a je propuštěn do civilu, vydá se hledat National se svou milovanou Ninou. Ta už však u cirkusu téměř celý rok není. Rodiče ji odvezli a Vincek se k lítosti svých přátel i principála rozhodne, že se ji vydá hledat. Po dlouhém putování sice svou milovanou objeví v ruském cirkuse Kuzněckého, ta se však za léta odloučení velmi změnila. Z prosté zamilované dívky se stala vypočítavá ctižádostivá žena, která touží především po penězích. Jenže ty Vincek nemá.


Režie: Martin Frič

Scénář: Martin Frič

Herci: Jozef Kroner, Jan Tříska, Emília Vášáryová, Martin Růžek, Dana Medřická, Čestmír Řanda st., Ilja Prachař, Jarmila Smejkalová, Josef Větrovec, Jiřina Štěpničková, Slávka Budínová, Vlastimil Brodský, Jaroslav Rozsíval, Nina Popelíková, Josef Hlinomaz, Jiří Sedlmajer, Václav Sloup, Vladimír Menšík, Mirko Musil, Bohumil Švarc st., Karel Hlušička, Oldřich Velen, Václav Trégl, Jan Maška, Josef Burda, Jiřina Bílá, František Janát, Stanislav Langer, Isabela Hornová, Zdeněk Hodr, Jan Pohan, Lubomír Kostelka, Ladislav Žid, Michal Pavlata, Eduard Pavlíček, Jaroslav Čejka, František Janeček, Harald Štipka

Vyhledat "Lidé z maringotek" na:
     
* Tyto odkazy vedou pouze na vyhledávání vybraných serverů, neneseme tedy žádnou odpovědnost za jejich obsah.