Nikdo se nebude smát

CSFD 79 %
Drama / Komedie
Československo, 1965, 94 minut

Přehraj.to

158599029_65c3dePodle anekdotické historky sepsané Milanem Kunderou natočil začínající Hynek Bočan nahořklé, nakonec ani ne příliš veselé zamyšlení nad těžkým osudem slušného člověka, jenž nenalezne sílu jednoznačně odmítnout dotěrnost sebejistého grafomana. Ten totiž plachému kunsthistoriku tak vehementně vnucuje své bezcenné spisky, až mu rozvrátí veškeré pracovní i rodinné jistoty… Působivé je zasazení příběhu do věčně rozkopaných, neupravených pražských ulic.

Lhát se nemá! Zvlášť když se to neumí. Český film podle povídky Milana Kundery ze sbírky Směšné lásky.
Odborný asistent Akademie výtvarných umění Karel Klíma vede bezstarostný život. Má úspěch v práci i u své mladičké milenky Kláry, která se právě nastěhovala do jeho podkrovního bytu. Jednoho dne mu však přijde dopis od jakéhosi pana Zátureckého, který urguje odborný posudek své studie o Mikoláši Alšovi. Klíma nemůže rukopis najít, a tak Zátureckého odbude vyhýbavým dopisem. Netuší, jak moc si tím zavařil. Záturecký jej začne systematicky vyhledávat na fakultě i doma. Za každou cenu po Klímovi požaduje slíbený posudek, který má prý pro něj životní význam. Klíma se napřed dotěrnému chlapíkovi vyhýbá. Po čase jeho rukopis najde, ale zjistí, že jde o grafomanský výplod bez jakékoli hodnoty. Každý pokus zbavit se dotěrného autora je však neúspěšný. To co bylo na začátku drobnou lží, teď pomalu začíná ovlivňovat veškerý Klímův život… Tragikomický snímek vznikl podle povídky Milana Kundery, uveřejněné ve sbírce Směšné lásky. Film s typicky kunderovskou zápletkou o zcela banální události a o jejích nečekaně velkých důsledcích se stal celovečerním debutem scenáristy a režiséra Hynka Bočana.


Režie: Hynek Bočan

Scénář: Hynek Bočan, Pavel Juráček

Herci: Jan Kačer, Štěpánka Řeháková, Josef Chvalina, Hana Kreihanslová, Jaromír Spal, Zdeněk Hodr, Libuše Havelková, Bohumil Vávra, Radoslav Brzobohatý, František Krahulík, Ludmila Píchová, Jan Libíček, Alena Frimlová, Václav Kyzlink, Jan Cmíral st., Jiří Menzel, Luděk Pilc, Věra Uzelacová, Adolf Minský, Vlasta Jelínková, Emil Rohan, Dagmar Zikánová, Karel Svoboda, Bohumil Uher, Jiří Stránský, Josef Koza, Ivan Dominák, Luděk Hulan, Majka Gillarová, Stanislav Litera, Luďa Marešová, Eduard Pergner, Hana Pastejříková, Helena Růžičková

Vyhledat "Nikdo se nebude smát" na:
     
* Tyto odkazy vedou pouze na vyhledávání vybraných serverů, neneseme tedy žádnou odpovědnost za jejich obsah.